Ellon SWRI Group Show, 2013

editorial image

Ellon group Show 2013 - Results

Results Co-op Tables

1st - Tipperty; 2nd - Auchedly and Ythanbank; 3rd - Cultercullen; 4th Esslemont; HC - Newburgh; C - Collieston.

Results Most Points

1st - Balgownie; 2nd - Tipperty; 3rd - Ardallie; 4th - Esslemont.

Judges on the day were Buchan Group SWRI, and the show was opened by Mrs Rita Watson. Abbreviations: HC - Honourable Commendation; C - Commendation.

Trophy Winners, 2013

Rosebowl, Overall Winner - Balgownie; Wolrige-Gordon Cup, Institute under 30 members - Ardallie; Group Cup, Institute with most points in bulbs - Esslemont; Auchedly Cup, Institute with most points in Handcraft - Balgownie; Fullarton Cup, Institute with most points in baking - Tipperty; Silver Tray, Institute with most points in produce - Balgownie; Beaton Rosebowl, Overall Individual Winner - A Paterson, Esslemont; Beaton Trophy, Individual Runner-up - H Finnie, Balgownie; Sweet Dish, Institute with most in co-op - Tipperty; Cath Mitchell Trophy, Most outstanding exhibit in co-op - Esslemont; Reid Cup, Individual with most points in bulbs - A Paterson, Esslemont; New Fullerton Cup, Individual with most points in handcraft - S Thomson, Balgownie; Greig Cup, Individual with most points in baking - A Paterson, Esslemont and C Ritchie, Cultercullen; Donald Cup, Individual with most points in Produce - G McIntosh, Tipperty; Smillie Cup, Overall Winner Children - E Halmshaw, Ardallie and G Arthur, Ardallie.

Best Exhibit in: Bulb Section - A Paterson, Esslemont, White Hyacinth; FA Choice - M Grieve, Esslemont, 5 Blooms; Handcraft Section - M Henry, Tipperty, Ladies’ Hat; Baking Section - A Paterson, Esslemont, Oatcakes; Produce Section - G McIntosh, Tipperty, Apple Jelly.

Bulbs, 2013

Hyacinths, 3 in pot

White: 1 - A Paterson; 2 - M Duncan; 3 - A Adamson; HC - M Sutherland; C - C Webster.

Pink: 1 - A Adamson; 2 - H Finnie; 3 - A Paterson; HC - N Harper; C - B Stephen.

Yellow: 1 - M Grieve; 2 - M Duncan; 3 - A Paterson; HC - E Strachan; C - M Sutherland.

Tulips, 5 in pot: 1 - H Finnie; 2 - B Stephen; 3 - M Chandler; HC - M Sutherland; C - A Adamson.

Daffodils, 5 in pot: 1 - M Grieve; 2 - C Webster; 3 - H Finnie; HC - A Paterson; C M Chandler.

Narcissi, 5 in a pot: 1 - A Paterson; 2 - C Webster; 3 - H Finnie; HC - N Harper; C - M Chandler.

Mini Iris, own choice: 1 - C Ritchie, 2 - A Paterson, 3 M Sutherland; HC - M Duncan; C - M Chandler.

Flowering Plant: 1 - K Anderson; 2 - E Webster; 3 - S Thompson; HC - H Finnie; C - M Sutherland.

Best Exhibit, bulbs: A Paterson, Esslemont, white hyacinths.

Flower Arrangement, 5 blooms in foliage: 1 - M Grieve; 2 - I Elrick; 3 - C Proudlock; HC - M Irvine; C - H Smillie.

Arrangement in Recycled Container: 1 - M Grieve; 2 - M Irvine; 3 - H Smilie; HC - C Proudlock; C - I Bartlet.

Best Exhibit, Floral Art: M Grieve, Esslemont, 5 Blooms in Foliage.

Handcraft, 2013

Child’s V-neck: 1 - M Henry; 2 - S Thomson; 3 - C Webster; 4 - E Strachan; HC - M Grieve; C - E Sutherland.

Ladies’ Hat: 1 - M Henry; 2 - D Boyne; 3 - M Grieve; 4 - C Ewing; HC - E Sutherland; C - K Anderson.

Apron: 1 - S Thomson; 2 - B Reid; 3 - C Hay; HC - K Anderson; C - P Twinn.

Door Stop: 1 - S Thomson; 2 - B Reid; 3 - M Watt; HC - D Boyne; C - D Cassell.

Crochet Xmas Ornament : 1 - S Thomson; 2 - C Webster; 3 - D Boyne; HC - K Anderson; C - B Reid.

Xmas Card: 1 - S Thomson; 2 - C Webster; 3 - M Neave; HC - M Millar; C - R Moroney.

Beadwork Brooch: 1 - L Strachan; 2 - S Thomson; 3 - M Irvine; HC - B Reid; C - M Duncan.

Scissors Fob: 1 - S Thomson; 2 - S Thompson; 3 - M Neave; HC - B Reid; C - C Webster.

Decorated Candle: 1 - I Bartlet; 2 - D Boyne; 3 - M Neave; HC - L Milne; C - S Thomson.

Photo - Before and After: 1 - M Duncan; 2 - I Elrick; 3 - M Irvine; HC - M Neave; C - D Cassel.

Best Exhibit, Handicraft: M Henry, Tipperty, Ladies’ Knitted Hat.

Baking, 2013

Oven Baked Oatcakes: 1 - A Paterson; 2 - V Bisset; 3 - I Cruickshank; HC - C Arthur; C - K Duncan.

Pancake: 1 - B Cumming; 2 - H Finnie; 3 - R Reid; HC - E Smith; C - C Simpson.

Plain Oven Scone: 1 - F McCalman; 2 - C Arthur; 3 - C Ritchie; HC - Y Halmshaw; C - H Finnie.

4 Custard Creams: 1 - I Elrick; 2 - L Strachan; 3 - C Ritchie; 4 - B Cumming; HC - A Paterson; C - M Daniel.

Tango Sponge: 1 - E Smith; 2 - G McIntosh; 3 - L Emslie; HC - A Paterson; C - C Simpson.

4 Almond Slices: 1 - L Emslie; 2 - I Elrick; 3 - A Paterson; HC - G McIntosh; C - E Smith.

Baked Traybake: 1 - I Elrick; 2 - C Ritchie; 3 - M Duncan; HC - F Halmshaw; C - L Milne.

Anzac Biscuits: 1 - I Shewan; 2 - L Strachan; 3 - M Millar; HC - C Ritchie; C - B Cumming.

Butterfly Cakes: 1 - H Finnie; 2 - C Ritchie; 3 - M Duncan; HC - L Emslie; C - L Strachan.

1lb Cherry Cake: 1 - A Paterson; 2 - K Anderson; 3 - C Proudlock; HC - M Annand; C - K Duncan.

Best Exhibit, Baking: A Paterson, Esslemont, Oven Baked Oatcakes.

Produce, 2013

Strawberry Jam: 1 - G McIntosh; 2 - D Boyne; 3 - C Proudlock; HC - M Daniel; C - M Chandler.

Apple Jelly: 1 - G McIntosh; 2 - C Proudlock; 3 - E Wood; HC - D Boyne; C - C Ritchie.

Beetroot Chutney: 1 - B Cumming; 2 - M Duncan; 3 - V Bisset; HC - I Elrick; C - E Wood.

Savoury Tartlet: 1 - C Ritchie; 2 - I Bartlet; 3 - C Proudlock; HC - D Boyne; C - P Twinn.

Soup: 1 - I Cruickshank; 2 - M Watt; 3 - Y MacDonald; HC - I Elrick; C - Y Halmshaw.

Cheese Straws: 1 - L Emslie; 2 - E Smith; 3 - R Reid; HC - I Cruickshank; C - K Duncan.

Fruit Salad: 1 - H Finnie; 2 - M Neave; 3 - I Cruickshank; HC - C Ritchie; C - P Twinn.

Profiteroles: 1 - C Ritchie; 2 - M Watt; 3 P Twinn.

4 pieces of Marzipan Fruits: 1 - I Elrick; 2 - H Smilie; 3 - G McIntosh; HC - D Boyne; C - Y Halmshaw.

Fruit Smoothie: 1 - M Daniel; 2 - C Hay; 3 - H Finnie; HC - D Boyne; C - P Twinn.

Best Exhibit, Produce: G McIntosh, Tipperty, Apple Jelly.

Children’s Section, 2013

Bookmark: Age 8-11: E Halmshaw; Age 12-14: G Arthur.