Great turn out for Garioch Gymnastics Club Championships

The Novice gymnasts pictured at the Garioch Gymnatsics Club Championships
The Novice gymnasts pictured at the Garioch Gymnatsics Club Championships

The weekend of the June 14 and 15, saw Garioch Gymnastics Club host their Annual 
Club Championships.

Gymnasts competing in the event at the club’s base at the Garioch Community Centre in Inverurie came from all over North and Central Aberdeenshire. 178 children from the club took part in the event.

The Performance and Elite gymnasts pictured at the Garioch Gymnastics Club Championships

The Performance and Elite gymnasts pictured at the Garioch Gymnastics Club Championships

The Saturday was the turn of the recreational gymnasts, not only from Garioch but also the Club’s satellite centres at Insch, Kintore, Oldmeldrum, Kemnay and Ellon. As well as the Mini and Start squad gymnasts, there were also the youngest pre-competitive gymnasts aged between 4 and 7.

On Sunday, Garioch’s competitive gymnasts took to the floor and put on a great show for 
family and friends.

Saturday Results:

Team Medals: First Place: Insch; Second Place: Kintore; Third Place: Ellon

Best Presented: Kemnay; Best Cheering: Garioch; Best Smilers: Meldrum

Recreational Gymnasts of the Year: Garioch: Elin Watt; Insch: Sarah Wood: Kintore: Chloe Wilson; Meldrum: Aoife Gauld: Ellon: Cassi Madden; Kemnay: Amber Esslemont.

Sunday Results:

Novice Artistry Award: Alana Urquhart; Senior Novice Floor Trophy: Leanne Walker: Novice Gymnast of the Year: 
Erika Thom

Performance Artistry Award: Milly Ironside; Performance Gymnast of the Year: 
Hannah Redfern

Elite Artistry Award: Emily Morgan; Elite Gymnast of the Year: Megan Wright.

Several of the Novice gymnasts recently returned from the Scottish Beginners and Intermediate Competition in Perth where they achieved the following fantastic results:

9 Years Beginners:

Team Fourth: Ellis Welsh, Kelsey-Marie Whyte and Elizabeth Gilbert.

10/11 Years Beginners:

Team Sixth: Brooke Coull, Eloise Williams, Natasha Masson, Erin Neish and Alana 
Urquhart

Also competing: Louise 
Jolly.

12+ Years Beginners:

Team Seventh: Sophie Beaton, Sarah Clark, Erin Smith, Megan Lawrence and Rachael Morrison. Sarah Clark: 
Bronze Floor

10/11 Years Intermediate:

Sophie Lou Norris: Fourth Overall, Gold Floor; Aicha Sutcliffe: Tenth Overall.

12+ Years Intermediate:

Team Silver: Ellie Mackie, Erika Thom, Leanne Walker and Georgia Simpson.

Leanne Walker: Silver Overall, Gold Floor; Erika Thom: Fourth Overall, Gold Floor; Georgia Simpson: Silver Floor.